Στεγαστικό επίδομα ακαδημαϊκού έτους 2021-2022

Οι ηλεκτρονικές αιτήσεις που αφορούν στη χορήγηση του στεγαστικού επιδόματος για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 θα υποβάλλονται από την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2022 έως την Παρασκευή 29 Ιουλίου 2022, μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, στην ειδική εφαρμογή για το στεγαστικό επίδομα https://stegastiko.minedu.gov.gr.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή της αίτησης είναι ο φοιτητής για τον οποίο χορηγείται το επίδομα να είναι Έλληνας υπήκοος ή υπήκοος άλλης χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, να είναι κάτοχος Ακαδημαϊκής Ταυτότητας σε ισχύ και να είναι και κάτοχος Α.Φ.Μ.. Διευκρινίζεται ότι η υπηκοότητα αφορά μόνο στο πρόσωπο του φοιτητή και όχι στων γονέων ή κηδεμόνων αυτού.

Περισσότερες πληροφορίες για τις διαδικασίες, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και τα κριτήρια επιλογής δείτε στο επισυναπτόμενο έγγραφο/ ανακοίνωση του Υ.ΠΑΙ.Θ με την εγκύκλιο του στεγαστικού επιδόματος 2021-2022 , που συνοδεύει την παρούσα ανακοίνωση.

Από τη Γραμματεία