Νέα

Ερωτηματολόγιο για την Εκπαιδευτική Λειτουργία Πανεπιστημίου Πατρών σε συνθήκες Covid-19

Πάτρα, 31 Μαρτίου 2020

Αγαπητοί φοιτητές, Αγαπητές φοιτήτριες,

Όπως γνωρίζετε, ξεκίνησαν ήδη να προσφέρονται τα θεωρητικά μαθήματα με βάση το σύστημα που έχει δημιουργήσει το Πανεπιστήμιο Πατρών και το οποίο
βασίζεται στη χρήση λογισμικού τηλεδιάσκεψης και στην πλατφόρμα e-class, προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που προέκυψαν στη φοίτησή σας λόγω της επιδημίας Covid-19.

Διεξαγωγή εκπαιδευτικής διαδικασίας την περίοδο μέτρων προστασίας από τον COVID-19

Το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών ανταποκρινόμενο στην ανάγκη αποκατάστασης της εκπαιδευτικής λειτουργίας λόγω των περιοριστικών μέτρων προστασίας από τον COVID-19, προχωρά στη διδασκαλία εξ’ αποστάσεως των μαθημάτων του Προπτυχιακού και Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών.

Από τη Δευτέρα 23 Μαρτίου 2020, το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών διαμορφώνεται όπως παρουσιάζεται στη σχετική ιστοσελίδα του Τμήματος εδώ:

Τελευταία μέτρα προστασίας για την εξάπλωση του Κορωνοϊού

Πάτρα 10 Μαρτίου 2020

ΦΕΚ 731/9.3.20 (τ. Β'), Απόφαση 2: Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 16397, σχετικά με την "Επιβολή του μέτρου προσωρινής απαγόρευσης των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών λειτουργιών με φυσική παρουσία των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων των Περιφερειακών Ενοτήτων Ηλείας, Αχαΐας και Ζακύνθου για το χρονικό διάστημα από 9.3.2020 έως και 18.3.2020"

Έκτακτα μέτρα προστασίας για την εξάπλωση του νέου Κορωνοϊού

Προς τα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Προέδρου της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων και Ειδικών Λοιμωξιολόγων για το νέο Κορωνοϊό Καθηγητή ΕΚΠΑ κ. Τσιόδρα, σας ενημερώνουμε:

Κινητικότητα για Πρακτική Άσκηση.

Erasmus+ η ευκαιρία πραγματοποίησης Πρακτικής Άσκησης!

Η δράση αυτή απευθύνεται σε φοιτητές όλων των κύκλων σπουδών προκειμένου να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας δύο έως τριών μηνών, σε: Επιχειρήσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Βιομηχανίες, Νοσοκομεία, Σχολεία Εργαστήρια και άλλους οργανισμούς στα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σε Νορβηγία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν καθώς και σε συνεργαζόμενες χώρες εκτός Ε.Ε.: Τουρκία, ΠΓΔΜ και Σερβία.

Προκήρυξη Erasmus+ για Πρακτική Άσκηση ακαδ. έτους 2020 - 2021 στην Ευρώπη.

Στο πλαίσιο της δράσης Erasmus+ για πρακτική άσκηση, ανακοινώνουμε την προκήρυξη θέσεων για το επόμενο ακαδ. έτος 2020-2021.

Η προκήρυξη απευθύνεται σε φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς-μεταπτυχιακούς φοιτητές & υποψ. διδάκτορες).

Η μετακίνηση θα πραγματοποιείται:
• σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
• σε χώρες του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου ΕΟΧ και
• σε συνεργαζόμενες χώρες εκτός Ε.Ε.:

θα έχει διάρκεια από 2 έως 3 μήνες και στοχεύει στην απόκτηση εργασιακής εμπειρίας.

Eνημέρωση για την ΕΠΙΔΗΜΙΑ ΑΠΟ ΚΟΡΩΝΟΪΟ COVID 19

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Πρύτανις του Πανεπιστημίου Πατρών καλεί την Παρασκευή, 28 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 13.00 στο Αμφιθέατρο ΑΑ' (ισόγειο Πρυτανείας) τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας,
προκειμένου να ενημερωθούν για την ΕΠΙΔΗΜΙΑ ΑΠΟ ΚΟΡΩΝΟΪΟ
COVID 19.

Υπεύθυνοι Ενημέρωσης

ERASMUS+ / Κινητικότητα για Σπουδές 2020-2021.

Αν είστε φοιτητής/τρια (αφορά όλους τους κύκλους σπουδών), έχετε τη δυνατότητα να υποβάλλετε αίτηση συμμετοχής στο Πρόγραμμα ERASMUS+ / Κινητικότητα για Σπουδές, για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

Παράταση προθεσμίας υποβολής αιτήσεων έως την Τρίτη 03/03/2020.

Σελίδες