Εκδηλώσεις & Σεμινάρια

3ος Πανελλήνιος Φοιτητικός Διαγωνισμός Διαπραγματεύσεων - Athens Negotiations Tournament 2021

Athens Negotiations Tournament 2021

Ο Πανελλήνιος Φοιτητικός Διαγωνισμός Διαπραγματεύσεων Athens Negotiations Tournament επιστρέφει για τρίτη συνεχή χρόνια!  Από τις 8 έως τις 23 Μαΐου φοιτητές από Πανεπιστήμια της Ελλάδας και της Κύπρου θα συμμετάσχουν σε διαφορετικού τύπου και δυσκολίας ασκήσεις διαπραγματευτικής προσομοίωσης.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Επίκουρο Καθηγητή, Δρ. Ηλία Καπουτσή.

Έναρξη διαλέξεων "Εισαγωγή στην Οικονομική Επιστήμη ΙΙ"

Οι διαλέξεις του μαθήματος Εισαγωγή στην Οικονομική Επιστήμη ΙΙ (Τμήμα Α&Β) ξεκινούν την Τετάρτη 24/2 και θα γίνουν μέσω MS Teams. Ο σχετικός σύνδεσμος έχει ανακοινωθεί στο eclass.

Ο διδάσκων,
Ε. Γούλας

Η πορεία της ελληνικής οικονομίας: προκλήσεις και προοπτικές

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει εκδήλωση με θέμα: «Η πορεία της ελληνικής οικονομίας: προκλήσεις και προοπτικές» την Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2019, ώρα 18:00, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Γνωριμία με τις Εθελοντικές Ομάδες του Πανεπιστημίου για τους πρωτοετείς φοιτητές

Με χαρά σας προσκαλούμε στην εκδήλωση που διοργανώνει η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών (ομάδα ΕΚΟ), η οποία θα πραγματοποιηθεί
στις 17 Οκτωβρίου 2019 στη Φοιτητική Εστία του Πανεπιστημίου Πατρών από τις 12.00 έως τις 15.00.
Σκοπός της εκδήλωσης είναι η γνωριμία των φοιτητών με όλες τις εθελοντικές ομάδες του Πανεπιστημίου με αφορμή την έλευση των νεοεισαχθέντων φοιτητών.

Είναι μια εκδήλωση από τους φοιτητές για τους φοιτητές.

Εκδήλωση "Μεγάλα Δεδομένα: Τάσεις και Προοπτικές"

Εκδήλωση: Μεγάλα Δεδομένα: Τάσεις και Προοπτικές

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει εκδήλωση με θέμα: «Μεγάλα Δεδομένα: Τάσεις και Προοπτικές» την Τρίτη, 16 Απριλίου 2019, ώρα 10:30, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρουσίαση βιβλίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο δήμαρχος Αγρινίου Γεώργιος Παπαναστασίου σας προσκαλεί στην παρουσίοαση του βιβλίου

"Ιστορία και μνήμη του καπνού στο Αγρίνιο τον 20ό αιώνα - Οκονομία, Κοινωνία, Πολιτισμός"

που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 30 Μαρτίου 2019 και ώρα 8 μ.μ. στο κτίριο της πρώην Τράπεζας της Ελλάδος στο Αγρίνιο.

Συντονίζει ο Βασίλης Πατρώνης, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Πατρών.

Διάλεξη - Στα πλαίσια του Προγράμματος ανταλλαγής διδασκόντων/φοιτητών ERASMUS+

Στα πλαίσια του Προγράμματος ανταλλαγής διδασκόντων/φοιτητών  ERASMUS+

η Καθηγήτρια Laura Marcu

από το Valahia University of
       Targovist της Ρουμανίας (Faculty of Economics)

θα πραγματοποιήσει διάλεξη για προπτυχιακούς/μεταπτυχιακούς φοιτητές με θέμα:

«Aspects of the Romanian Economy»

Η  διάλεξη θα είναι στην αγγλική γλώσσα και θα πραγματοποιηθεί την

Erasmus+ Ημερίδα Ενημέρωσης

ανοικτή Ημερίδα Eνημέρωσης Erasmus+ που διοργανώνει το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων τη Δευτέρα 25/02/2019, ώρα 10:00 στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστήμιου Πατρών.

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων διοργανώνει ανοικτή Ημερίδα Eνημέρωσης Erasmus+ τη Δευτέρα 25/02/2019, ώρα 10:00 στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστήμιου Πατρών.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Διάλεξη «Η φυγή του εξειδικευμένου ανθρώπινου δυναμικού: μύθοι και πραγματικότητες»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στο πλαίσιο του Κύκλου Σεμιναρίων του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019 (ώρα 19:30) στο Astir Patras Hotel (Αγίου Ανδρέου 16, Πάτρα) ομιλία με θέμα:

«Η φυγή του εξειδικευμένου ανθρώπινου δυναμικού: μύθοι και πραγματικότητες»

Προσκεκλημένος ομιλητής

Λόης Λαμπριανίδης, Καθηγητής