Εκδηλώσεις & Σεμινάρια

Η πορεία της ελληνικής οικονομίας: προκλήσεις και προοπτικές

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει εκδήλωση με θέμα: «Η πορεία της ελληνικής οικονομίας: προκλήσεις και προοπτικές» την Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2019, ώρα 18:00, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Γνωριμία με τις Εθελοντικές Ομάδες του Πανεπιστημίου για τους πρωτοετείς φοιτητές

Με χαρά σας προσκαλούμε στην εκδήλωση που διοργανώνει η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών (ομάδα ΕΚΟ), η οποία θα πραγματοποιηθεί
στις 17 Οκτωβρίου 2019 στη Φοιτητική Εστία του Πανεπιστημίου Πατρών από τις 12.00 έως τις 15.00.
Σκοπός της εκδήλωσης είναι η γνωριμία των φοιτητών με όλες τις εθελοντικές ομάδες του Πανεπιστημίου με αφορμή την έλευση των νεοεισαχθέντων φοιτητών.

Είναι μια εκδήλωση από τους φοιτητές για τους φοιτητές.

Εκδήλωση "Μεγάλα Δεδομένα: Τάσεις και Προοπτικές"

Εκδήλωση: Μεγάλα Δεδομένα: Τάσεις και Προοπτικές

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει εκδήλωση με θέμα: «Μεγάλα Δεδομένα: Τάσεις και Προοπτικές» την Τρίτη, 16 Απριλίου 2019, ώρα 10:30, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρουσίαση βιβλίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο δήμαρχος Αγρινίου Γεώργιος Παπαναστασίου σας προσκαλεί στην παρουσίοαση του βιβλίου

"Ιστορία και μνήμη του καπνού στο Αγρίνιο τον 20ό αιώνα - Οκονομία, Κοινωνία, Πολιτισμός"

που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 30 Μαρτίου 2019 και ώρα 8 μ.μ. στο κτίριο της πρώην Τράπεζας της Ελλάδος στο Αγρίνιο.

Συντονίζει ο Βασίλης Πατρώνης, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Πατρών.

Διάλεξη - Στα πλαίσια του Προγράμματος ανταλλαγής διδασκόντων/φοιτητών ERASMUS+

Στα πλαίσια του Προγράμματος ανταλλαγής διδασκόντων/φοιτητών  ERASMUS+

η Καθηγήτρια Laura Marcu

από το Valahia University of
       Targovist της Ρουμανίας (Faculty of Economics)

θα πραγματοποιήσει διάλεξη για προπτυχιακούς/μεταπτυχιακούς φοιτητές με θέμα:

«Aspects of the Romanian Economy»

Η  διάλεξη θα είναι στην αγγλική γλώσσα και θα πραγματοποιηθεί την

Erasmus+ Ημερίδα Ενημέρωσης

ανοικτή Ημερίδα Eνημέρωσης Erasmus+ που διοργανώνει το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων τη Δευτέρα 25/02/2019, ώρα 10:00 στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστήμιου Πατρών.

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων διοργανώνει ανοικτή Ημερίδα Eνημέρωσης Erasmus+ τη Δευτέρα 25/02/2019, ώρα 10:00 στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστήμιου Πατρών.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Διάλεξη «Η φυγή του εξειδικευμένου ανθρώπινου δυναμικού: μύθοι και πραγματικότητες»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στο πλαίσιο του Κύκλου Σεμιναρίων του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019 (ώρα 19:30) στο Astir Patras Hotel (Αγίου Ανδρέου 16, Πάτρα) ομιλία με θέμα:

«Η φυγή του εξειδικευμένου ανθρώπινου δυναμικού: μύθοι και πραγματικότητες»

Προσκεκλημένος ομιλητής

Λόης Λαμπριανίδης, Καθηγητής

Αγγλικά (IELTS) για Φοιτητές & Ερευνητές του Πανεπιστημίου

Διαλέξεις της Καθ. Agnieszka Sobol με θέμα 'City Sustainable Development' για φοιτητές

Στα πλαίσια του Προγράμματος ανταλλαγής διδασκόντων/φοιτητών  ERASMUS+,

η Καθηγήτρια Agnieszka Sobol

(Department of Spatial & Environnental Economics, University of Economics in Katowice, Poland)

θα πραγματοποιήσει σειρά διαλέξεων για προπτυχιακούς φοιτητές της